Sökes: Design för de kommande 90 åren
Med den sjunde upplagan av den globala tävlingen Design Lab söker Electrolux bra idéer för framtidens hushållsapparater. Studeranden och akademiker inom industriell design från hela världen inbjuds att skicka in sina idéer om innovativa hushållsapparater för de kommande 90 åren.
Deltagarna tävlar om ett förstapris på 5.000 euro och en sexmånaders betald vistelse vid ett av Electrolux globala designcentra. Andrapriset är på 3.000 euro och tredjepriset på 2.000 euro.
Uppgiften i den sjunde upplagan av tävlingen är att skapa hushållsapparater med en väl genomtänkt design som kommer att forma hur människor lagar och förvarar mat, tvättar kläder och diskar under de kommande nio decennierna. Designkoncepten skall demonstrera viktiga kundinsikter såsom att vara adaptiva i tid och rymd, förmedla kunskap och ge utrymme för individualisering.
Ett begränsat antal finalister inbjuds till finalen i London den 24 september 2009 för att presentera sina koncept inför en jury bestående av erkända formgivare och experter. Juryn granskar bidragen baserat på intuitiv design, innovation och kundinsikt och väljer sedan en vinnare.
Förra året vanns tävlingen av Stefan Buchberger från University of Applied Arts, Wien, Österrike. Hans koncept var Flatshare, ett modulärt kylskåp med individuella avdelningar för personer som delar bostad med flera andra rumskamrater.
Läs mer om Stefan Buchberger och produkten. (Extern webbsida)
